MASSIVE ENERGY
2 min readMar 25, 2021

--

ENERJİ SEKTÖRÜNDE PANDEMİ İLE GELİŞEN MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ

2020 yılının başında karşılaştığımız ve hayatımızın birçok alanında yıkıcı dönüşümlere neden olan pandemi “yeni normal” düzenini birçok sektöre iş yapış biçimini değiştirmeyi dayattı. İnsanların evine kapanması nedeniyle birkaç yıl öncesine kadar dışarıda yaptığımız , çalışma, alışveriş,, spor- fitness- esenlik aktiviteleri online ortama taşındı. Bu sayede son kullanıcıların dijital mecraları kullanma oranı arttı ve geçmişte olan önyargılar kırıldı.

Bu aşama enerji sektöründe son kullanıcılara hizmet götüren perakende şirketleri için kullanılabilecek bir avantaja dönüştürüldü. Questline ‘ın yaptığı araştırmada beraber çalıştığı şirketlerde bir yıl içerisinde aşağıdaki konularda kayda değer artışlar sağlandı.

  • E-mail açılma oranları
  • Mobil aplikasyon indirme oranları
  • E-mail ve mobil aplikasyonda içeriklerin takip edilme oranı
  • Hoşgeldin programına kayıt olarak avantajlardan yararlanma oranı
  • E-mail dışı ziyaret oranları
  • Webinar etkinlikleri yayınlama
  • Webinar etkinliklerinde etkileşim
  • Kampanya ve indirimlerden son tüketicilerin faydalanması

Raporda bu başarı grafiğine etki eden unsurların başında kişiselleştirme gelmektedir. Geçtiğimiz yıllara göre insanlar içerisinde bulunduğu tüm mecralarda kişiselleşmiş deneyim sağlayabilmektedir. Netflix’i açtığımızda istediğimiz türden filmleri en üst sırada görmek, alışveriş sitelerinde son aradığımız kategorilerde veya tercih ettiğimiz markalarda filtrelenmiş ürün görmek gibi enerji tüketim takip deneyimini de kişiselleşmiş bir ortamda sürdürmek oldukça önemlidir. Son kullanıcı ile ilgili her etkileşimi, bulunduğu statüyü ve tüketim ile ödeme performansı ile birlikte harmanlayıp segmente etmek ile başlayan bu yolculuk düzenli geri dönüşler ile her bir tüketiciye kişiselleştirilmiş deneyim sunmaya kolaylıkla götürülebilir. Örneğin müşteriyi enerji verimliliği motivasyonunu yükseltecek argümanlar komşuları ile rekabet, çevre bilinci, ev ekonomisi veya minimalist bir yaşam felsefesi olabilir. Bakıldığında birbirinden oldukça ayrık bu kategoriler anlamlandırılmış veri sayesinde kolaylıkla ulaşılabilir olmaktadır.

Massive Energy olarak Mesken Elektrik Tüketim Analizi Platformu ürünümüzün arkasındaki algoritmalar ile birlikte son tüketici ile kuracağımız interaktif ilişkiyi oldukça önemsemekteyiz. Enerji tüketim kültürünü iyileştirmek için çıktığımız bu yolda önümüzdeki örneklerden daha çok öğreniyor ve feyz alıyoruz.

Kaynak: https://www.smart-energy.com/industry-sectors/digitalisation/covid-19-accelerates-utility-use-of-digital-communications-than-ever/

--

--