MASSIVE ENERGY NEREDEN NEREYE

MASSIVE ENERGY
3 min readDec 1, 2020

Geçirdiğimiz 1 yılın sonunda yolculuğumuzda desteğinizi hissettiğimiz sizlere gelişimimizi ve hikâyemizi anlatmak isteriz.

Kurucu ortaklarımızdan Yusuf’un çalıştığı tesisi ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi entegrasyonu sürecini yönetirken kurduğu hayal şimdi konut elektrik tüketiminde enerji verimliliği için algoritma geliştirmeye, KOBİ’lerimizin enerji yönetimi danışmanlığında rol almaya ve dağıtım şirketlerinin operasyonlarını algoritma ile iyileştirmeye uzanan bir servise dönüştü. Peki, kurduğumuz hayal neydi ve hikâyemiz nasıl başladı?

İşin içinde olanların da bildiği üzere enerji yönetim sistemi entegrasyonunda tesisin enerji tüketim verileri analiz edilir ve adeta tüm çalışanlarının dahil olduğu bir farkındalık kampanyası yürütülmeye başlanır. Eğitimler, öneri ve sonrasında değerlendirme mekanizmasının hayata geçirilmesi, enerji verimliliği projelerinin amortisman süresi ile değerlendirilmesi, aynı şartlardaki diğer tesisler ile kıyaslanması faaliyetleri yürütülür.

Peki, bu faaliyetler ülkemizde 30 milyon konutta aynı anda uygulanabilir mi? Buna ne kadar kaynak ayrılmalıdır ve en efektif çözümler nelerdir?

Bu noktada evlere herhangi bir donanım kurulumu olmadan eldeki fatura verisi ile yola çıkmak en uygun çözümdü. Bu sayede hem büyük veriden yararlanılacak hem de dijital dönüşüm için elektrik servis şirketlerine bir fırsat sunulacaktı. Ama öncelikle eldeki ham verinin kategorik olarak incelenebilmesi için ülkemiz profilini en iyi yansıtan bir örnekleme ihtiyaç vardı. Ekip olarak kolları sıvadık ve 81 ilden her büyüklükteki evden ve gelir seviyesinden 1200 hane ile bizzat görüştük ve büyük verimizin içinde gezinebileceği kendine en yakın adayı seçmesine fırsat tanıyacağı statik veriyi oluşturduk. Peki, bu statik veri nasıl kullanılır?

Statik verimiz iki katmanlı yapay sinir ağı ile beraber çalıştığında herhangi bir hanenin 12 aylık fatura verisi ile birleşip evlerindeki cihazların verimlilik analizini ve kullanımını bulabiliyor. Bu fatura verilerine sahip elektrik perakende şirketleri için müşterilerine analizleri paylaşabiliyor, enerji verimliliği önerilerinde bulunabiliyor ve bu sayede ülkemizin sürdürülebilirliğine katkıda bulunabiliyor. Literatürde de paylaşıldığı gibi insanlara tüketimleri ile ilgili düzenli geri dönüşler vermek onların enerji verimliliği konusunda motivasyonlarını artırıyor ve enerji tüketiminde %5’e varan düşüşler sağlanabiliyor. Mesken elektrik tüketim analiz platformu adını verdiğimiz bu ürün ile Limak Enerjinin UEDAŞ şirketi ile pilot projeye başlamış durumdayız.

Aynı ürünün sürdürülebilirlik konusunda aksiyon almak isteyen bankalarda otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine kullandırma potansiyeli de bu sırada yoğunlaştığımız başka bir alan. Bizi oldukça motive eden birkaç gelişmeden yakın zamanda bahsedeceğiz. Ayrıca son tüketiciye direk eriştiğimiz, kişiselleştirilmiş raporlarına ulaşabilecekleri konutelektrigi.com internet sitesini de hizmete açarak kendi perakende şirketlerinden bağımsız bu hizmeti alma fırsatı sunduk.

Dolu dolu geçirdiğimiz bir yıl içerisinde hayata geçirdiğimiz diğer proje ise elektrik dağıtım şirketlerinin en önemli sorunlarından biri olan Kaçak Elektrik Kullanımının tespiti üzerinedir. Bu problem üzerine geliştirdiğimiz algoritma ile bir pilot projede tespit oranını %30 a yakın iyileştirmeyi başardık. Bu gelişmeden sonra Enerjisanın Viveka ile birlikte hayata geçirdiği ve enerji dikeyinde birbirinden değerli girişimlerin katıldığı programda ürünümüzü yine pilot olarak hayata geçirme fırsatını yakalamış bulunmaktayız.

Yola çıktığımız günden beri koyduğumuz hedeflerden biri olan ve 2021 ‘in ortalarında devreye almayı planladığımız KOBİ’lerin dijital enerji danışmanlığı projemizi proje takviminin önünde giderek enerjiKobi.com internet sitesiyle lansmanını yaptık. 100’den fazla KOBİ ile bizzat görüştük ve 3 tanesinin bünyemize katılmasını sağladık. Buradaki değer önerimiz bünyemizdeki algoritma ve enerji uzmanları ile birlikte bir yıllık enerji konusundaki hem akademik hem de sektör deneyimidir. Bu noktada işbirliği yapacağımız işletmelere en uygun tedarikçi ve tarife seçimi yapmak, algoritmalar ile bir sonraki döneme en iyi şekilde hazırlamak ve verimlilik konusunda alınacak aksiyonları tetkikler , analiz ve endüstrideki en iyi örnekler ile yapmaktır.

Bunlarla beraber Avrupa Birliğinde enerji dikeyinde startuplar ile yarışma şansı yakaladık. PowerUp, Climate Launchpad ve Startupwiseguys Sustainability programlarında yer aldık. Ülkemizin en saygın kuluçka merkezlerinden İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme Merkezinin ve Entrecom girişimlerinden biri olarak kalmayı başardık.

Enerji tüketim kültürünü iyileştirmek için çıktığımız bu yolda dokunduğumuz her kurum ve kişiyle sürdürülebilirlik konusunda herkesin sorumluluk almasını sağlamayı misyonumuz olarak belirledik. Hayata geçirdiğimiz ürün ve değerlerle azalacak her bir gram karbon salımı, önümüzdeki nesillere sunulacak daha temiz bir çevre ve güçlü bir ekonomi ise bitmek bilmeyen enerji kaynağımızdır. Bizimle beraber olduğunuz için teşekkür ederiz. Bizi izlemeye devam edin. J

--

--